Konsumpcja: 107 kg
W przybliżeniu tyle warzyw i owoców (w tym też ich przetworów) zjada rocznie przeciętny Polak, z czego: 59,5 kg to warzywa, a 47,4 to owoce.
Brak wiedzy, o tym, że warzyw i owoce powinny stanowić połowę tego, co jemy, jest cały czas główną barierą konsumpcji. Połowa Polaków uważa, że spożywa warzywa i owoce w wystarczającej ilości, a tylko co piąty (19%) je ich tyle, ile wskazują rekomendacje specjalistów, dietetyków i lekarzy – wskazuje Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
Trendy
Rośnie świadomości prozdrowotna, ale nie wiedza na temat, ile powinniśmy spożywać. Głównym powodem tego, że Polacy nie spożywają większej ilości warzyw i owoców jest to, że sądzą, że nie muszą, gdyż ilość, którą spożywają, jest dla nich wystarczająca. Na świecie coraz większą rolę odgrywa zdrowie żywienie, co wzmacnia rolę owoców i warzyw w diecie. Obszarami, które dają szansę na przyspieszenie rozwoju również polskiej branży, mogą być szybko rosnące nisze, takie jak produkty ekologiczne i wyróżniające się ponadprzeciętną jakością.

Rynek
W strukturze spożycia owoców, warzyw i ich przetworów do[1]minują owoce oraz warzywa świeże, jednak w ostatnich latach konsumpcja owoców świeżych rosła znacznie wolniej niż przetworów owocowych, a konsumpcja warzyw świeżych obniżyła się. W rezultacie w strukturze spożycia domowego nieco wzrosła rola przetworów, jeszcze w 2013 roku udział przetworów owocowych i warzywnych w łącznej konsumpcji owoców i warzyw wyniósł odpowiednio 4,4 proc. i 19 proc., w 2020 roku było to już 6 proc. oraz 23 proc. – wynika z danych Santander Bank Polska.
Prognozy
Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) podaje, że w 2022 r. produkcja owoców może przekroczyć poziom z roku poprzedniego. Niedostateczne uwilgocenie gleby wpłynie na zmniejszenie zbiorów wcześniejszych odmian warzyw. Niezależnie od ostatecznej wielkości zbiorów utrzyma się tendencja wzrostowa produkcji i eksportu nie[1]skoncentrowanych soków owocowych – głównie soku jabłkowego.
Źródła: Dane GUS, banku Santander, agencji Kantar oraz IERiGŻ