Nic tak bardzo nie towarzyszy sportowymj rozgrywkom jak szybkie przekąski i… piwo. Mecze oglądane przed telewizorem w towarzystwie kolegów są zakrapiane piwem i zajadane chipsami. Lecz nie na stadionach w Katarze. Tam alkoholowi powiedziano „nie”.
Budweiser złożył deklarację. Firma piwowarska planuje wysłać niesprzedane piwo do kraju, który wygra Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. To efekt nagłej decyzji władz Kataru zakazującej sprzedaży alkoholu na stadionach. Do ojczyzny przyszłych zwycięzców mundialu trafią bardzo duże ilości piwa. Katar niespodziewanie wprowadził zakaz sprzedaży alkoholu na stadionach Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, mimo że wcześniej na to pozwalał.
„Wyprowadzeni w maliny”
Diametralna zmiana stanowiska organizatorów tegorocznego Mundialu sprawiła, że sponsor – firma Budweiser została na lodzie z dużą ilością niesprzedanego piwa. Budweiser opublikował w mediach społecznościowych zdjęcia z górą skrzynek z piwem i oficjalnie oznajmił, że wyśle niesprzedane piwo do zwycięzcy Mistrzostw Świata 2022. Tego nikt się nie spodziewał. W piątek (18 listopada) FIFA ogłosiła zakaz sprzedaży napojów alkoholowych na wszystkich ośmiu stadionach Mistrzostw Świata w 2022 roku. Uczyniła to pod naciskiem katarskiej rodziny królewskiej Al Thani. Tym samym, zaledwie 48 godzin przed rozpoczęciem wielkiej piłkarskiej imprezy, Budweiser został z nic nie wartą umową sponsorską na 75 milionów dolarów i mnóstwem piwa.

Jest o co walczyć
Firma niewiele miała do powiedzenia i zaczęła działać. Już dzień później koncern browarniczy Anheuser-Busch InBev, właściciel Budweisera, ogłosił na Twitterze, że planuje oddać swoją ogromną nadwyżkę niesprzedanego piwa alkoholowego zwycięzcy Mistrzostw Świata w 2022 roku. Fani piwowarstwa mają o co walczyć. Według dziennika The Sun, Budweiser zawarł z FIFA umowę na około 75 milionów dolarów na dostawę piwa podczas Mistrzostw Świata w 2022 roku. Zakontraktował też drugą umowę o wartości około 113 milionów dolarów na Mistrzostwa Świata w 2026 roku. Według tej samej gazety, po obecnym fiasku, gigant piwowarski może żądać obniżenia o 47 milionów dolarów umowy sponsorskiej na 2026 rok. Katar ściśle kontroluje sprzedaż alkoholu, a konsumpcja jest dozwolona tylko w hotelowych barach i restauracjach, z dala od ulicy. Na początku Katar zgodził się jednak na złagodzenie restrykcji alkoholowych, aby Budweiser mógł sprzedawać swoje napoje w określonych miejscach i o określonych godzinach. Nastąpił jednak niespodziewany zwrot akcji i organizatorzy mundialu ogłosili całkowity zakaz sprzedaży alkoholu na stadionach. Teraz firma Budweiser może sprzedawać na stadionach tylko jeden swój produkt – bezalkoholowy napój Bud Zero.
Kontrowersyjne igrzyska
FIFA w ostatnich latach ma wyjątkowo kiepską serię wyborów krajów- -gospodarzy piłkarskich mistrzostw świata. W 2018 roku Mundial gościła Rosja Władimira Putina, a cztery lata później impreza odbywa się w Katarze. Turniej jeszcze przed jego pierwszym meczem wzbudzał mnóstwo kontrowersji. Zamiast cieszyć się z piłkarskich mistrzostw świata, kibice co rusz dowiadują się o kolejnych absurdach związanych z turniejem. Katar jest potentatem w wydobyciu swego narodowego złota, jakim jest ropa naftowa i prawdopodobnie tamtejszy przelicznik pieniędzy jest inny, jak dla wielu ludzi z całego świata. Ile zatem kosztuje wersja oszczędnościowa pobytu na igrzyskach? W przeliczeniu na złotówki najczęściej padają kwoty w granicach 1200 złotych za noc, a ostatnie wolne miejsca noclegowe miały być zorganizowane w barakach, w których noc kosztować będzie około 1000 zł. Katar to kraj islamski z autorytarnym systemem rządów. Jako obraźliwe są tam postrzegane takie zachowania jak: przeklinanie, nieskromny ubiór czy publiczne okazywanie uczuć, włącznie z podawaniem ręki kobietom. Nie powinno się także, ze względów religijnych, krzyżować nóg. Przestępstwem może być także publikowanie materiałów oczerniających Katar. Obowiązuje zakaz wwożenia mięsa wieprzowego. Dodatkowo wszyscy przybyli na tegoroczny Mundial, nie tylko dziennikarze, ale także kibice, musieli ściągnąć na swój telefon specjalną aplikację. Może ona śledzić każdą czynność na danym urządzeniu, a ponadto usuwać bądź edytować dane. Turyści muszą się także liczyć z zakazem seksu, dopuszczalny jest jedynie ten małżeński. Za każdy inny, według tamtejszego prawa, grozi aż 7 lat więzienia. Na ulicach i stadionach Kataru używana ma być sztuczna inteligencja, której celem jest wychwytywanie zachowań niepożądanych. Ci, którzy nie dostosują się do licznych obostrzeń mogą zostać pouczeni lub aresztowani. Niepokoje oraz niejasności wokół Kataru dotyczą także samej budowy stadionów. Istnieją raporty mówiące o tym, że podczas robót zmarło około 6,5 tysiąca pracowników – imigrantów. Mistrzostwa Świata w liczbach, w tym wypadku wyglądają równie nieciekawie. Poprzednich kilka edycji zamyka się w około 45 miliardach dolarów, natomiast mundial w Katarze to już kwota prawie 5 razy większa i wynosi około 220 miliardów dolarów. Bez względu na kontrowersje wokół Mistrzostw Świata w piłce nożnej 2022 kibicujemy naszym reprezentantom.
Tekst: Marzena Sawczuk